Ціни на сигарети незабаром різко підуть вгору: причини і прогнози

Ціни на сигарети незабаром різко підуть вгору: причини і прогнози
В Україні продовжують вигадувати нововведення для курців. Зазвичай, ініціативи спрямовані на те, щоб підвищити ціни на тютюнові вироби. У новому законопроекті Кабмін запропонував знову збільшити акцизну ставку на сигарети, що, безумовно, позначиться і на ціні виробів. Сайт "Сегодня" розбирався, як незабаром зросте вартість тютюнової продукції, навіщо це уряду і яких ще сюрпризів можна очікувати.

Сигарети дорожчають через зобов'язання перед ЄС
Нещодавно ми писали про те, що в Раді зареєстровано сім законопроектів, які покликані врегулювати ринок тютюнової продукції тим чи іншим способом. Так, один із законопроектів, який швидко став гучним, документ №9085, пропонує додатково проіндексувати ставки акцизів на тютюнові та алкогольні вироби.

Кабмін подав цей законопроект разом з держбюджетом на 2019 р. Документ повинен внести зміни до Податкового кодексу та збільшити ставки акцизу в середньому майже на 9%. Наприклад, якщо ставка податку на тисячу сигарет з фільтром становила 2071 грн, то зараз пропонується підняти її до 2257,4 грн. Здавалося б, ці зміни не дуже значні, але, нагадаємо, що щорічно акциз на тютюнові вироби в Україні і так повинен зростати на 20%.

Ще минулого року уряд прийняв восьмирічний план підвищення акцизу. До 2025 р. акциз на тютюнову продукцію в Україні повинен досягти європейського рівня, а отже, через це щорічно він підвищується на 20%. Згадаймо, що 2017 р. мінімальний акциз з однієї пачки сигарет становив 8,9 грн, але вже до 2025 року він повинен становити 90 євро за 1000 сигарет, тобто 1,8 євро за пачку (за сьогоднішнім курсом це близько 58 грн).

В уряді ж зазначають, що такі підвищення потрібні для того, щоб перекривати темпи інфляції. Але, на думку експертів, це просто спроба по-швидкому наповнити бюджет, щоб закрити дірки, адже рівень інфляції в Україні набагато нижче.

"У нас є зобов'язання перед Євросоюзом підвищити до мінімального роздрібного акцизу ЄС. І ми це робимо, виходячи з курсу. Підвищення було розбите десь на 23% на рік, і всі виробники прекрасно розуміли, що акциз підніметься. А це Кабмін ввів, щоб проіндексувати інфляцію. Ми побачили девальвацію гривні на 3%, а інфляцію на 8%. І для того, щоб дійти до європейського акцизу, нам потрібно орієнтуватися на курс долара або євро, але ніяк не на інфляцію", – розповідає в коментарі сайту "Сегодня" Олексій Дорошенко, генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж.

Експерт додає, що бюджету потрібні гроші, тому був вибраний той варіант, який може принести великі суми. Він наводить такий приклад: якби гривня впала на 15%, то уряд орієнтувався б не на інфляцію, а на курс валют, виходячи з того, що більше.

Пачка сигарет подорожчає на 5-8 грн
Виробники сигарет виступили проти нової ініціативи. Вони впевнені, що щорічного підвищення акцизу на 20% цілком достатньо, а раптові зміни до Податкового кодексу не приведуть ні до чого хорошого.

"На думку виробників тютюнових виробів, стабільність податкових надходжень забезпечуватиметься за умови дотримання встановленого Податковим кодексом України, графіка підвищення ставок акцизного податку на тютюнові вироби на період з 2018 року до 2025 року", – зазначили в Асоціації "Укртютюн"".

Експерти і виробники пояснюють, що заплановане зростання акцизу на 20% разом з додатковими 9% істотно підніме в ціні тютюнові вироби. Так, тільки підвищення акцизу на 20% викликає зростання на 5 грн, а 9% додадуть сюди ще близько 2-3 грн. В середньому, зростання акцизів таким чином збільшиться майже на 30%, тому різкого подорожчання сигарет не уникнути.

Нагадаємо, що в серпні 2018 року, за даними Держстату, середня ціна пачки сигарет становила 30,3 грн. Якщо ставки акцизів зростуть так, як це заплановано, то 2019 року середня ціна пачки сигарет становитиме вже більше 36 грн.

Крім високих цін, такі зміни можуть посприяти і розвитку чорного ринку тютюнових виробів в Україні.

Чорний ринок сигарет не за горами
В асоціації "Укртютюн" нам розповіли, що індексація ставок акцизного податку на тютюнові вироби на 9% додатково до 20% призведе до скорочення обсягів реалізації тютюнових виробів, надходжень акцизного податку до бюджету і посприяє тінізації тютюнового ринку.

"Варто зазначити, що після останнього підвищення ставок акцизу на ринку тютюнових виробів спостерігаються негативні тенденції. Так, за вісім місяців 2018 року обсяг реалізації тютюнових виробів скоротився майже на 23% порівняно з аналогічним періодом 2017 року, а надходження акцизного податку – на 4%. За результатами дослідження TNS, частка незаконної торгівлі тютюновими виробами в Україні за шість місяців 2018 р. збільшилася до 3,5% від обсягу ринку порівняно з 2,3% за 2017 рік і має тенденцію до подальшого зростання", – діляться цифрами в асоціації.

Олексій Дорошенко також підтвердив, що ми вже почали поступово відходити від чорного ринку тютюнових виробів (який був особливо розвинений в 90-ті роки), але зараз знову повернемося до нього.

"Ми від цього вже давно пішли, але минулого року знову повернулися. У 90-ті роки у нас дійсно був величезний тіньовий ринок, нам постачали вироби з Молдавії, Росії. Фактично, у нас не було міжнародних гравців, тому частка контрабанди була дуже велика. Виявилося, що у нас найнижчий акциз серед усіх наших сусідів. Тоді до нас зайшли великі міжнародні гравці і вже ми почали відправляти сигарети на експорт", – говорить експерт.

Дорошенко додає, що зараз, коли сигарети стали непідйомними в ціні для покупців, знайшлися умільці, які почали провозити тютюнові вироби без оплати податків, акцизів і т.д.

"Понад 60% вартості – це акцизи, податки і збори. Тому якщо ви їх не платите, можете продавати вироби з будь-яку ціну, і це буде для вас вигідно", – підсумував експерт.  ​ ​
ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
ПОПУЛЯРНЕ / КОМЕНТАРІ