Переділ на тютюновому ринку: ароматизовані сигарети зникнуть, а електронні подорожчають

Переділ на тютюновому ринку: ароматизовані сигарети зникнуть, а електронні подорожчають
Електронні та електричні сигарети прирівняють до звичайних за податками і заборонами

Парламент, схоже, має намір серйозно зіпсувати життя курцям. У перші дні вересня у Верховній Раді було зареєстровано одразу 7 законопроектів, які так чи інакше стосуються паління, тютюнових виробів, їх виробництва і продажів, пише "Сьогодні".

У більшості законопроектів йдеться про те, що пропоновані нововведення мають на меті "адаптувати" українське законодавство щодо тютюнових та інших курильних виробів до європейського. Крім того, автори підкреслюють, що законопроекти спрямовані на захист здоров'я українців. До того ж допоможуть наповнити державний бюджет. Головним комітетом в більшості законопроектів визначено парламентський комітет з податкової і митної політики.

Отже, що ж пропонується змінити для курців, а також для виробників і продавців сигарет.

Заборонити сигарети з ароматизаторами 
Автори одного з законопроектів (№9073 від 07.09.2018) пропонують заборонити в Україні тютюнові вироби "з характерним смаком або запахом". Вони вважають, що необхідно внести такі корективи до законодавства через "останні споживчі тенденції, що склалися на ринку, а також технологічні рішення виробників".

Дослідження, проведені провідними світовими агентствами в тютюновій промисловості, і в т. ч. Колумбійським університетом, підтверджують, що наявність у вільному продажу сигарет з характерним запахом або смаком збільшує кількість курців малолітнього і молодого віку втричі, говориться в пояснювальній записці до законопроекту.

Крім іншого, така вимога ЄС. "Законом пропонується ввести в дію в Україні положення Директиви ЄС 2014/40/ЄС" Про наближення законів, правил та адміністративних положень держав-членів, які стосуються виробництва, презентації та продажу тютюну та супутніх товарів", – пояснюють автори законопроекту.

Закон забороняє виробництво (крім як для експорту), імпорт, оптову та роздрібну продаж сигарет з будь-якими ароматизаторами. За порушення цього положення продавців припускають штрафувати на суму 5-10 тис. грн, імпортерів і оптовиків – на 10-50 тис. грн, а виробників, якщо таких виявлять, – на 50-200 тис. грн. 

Заборонять використання в тютюнових виробах шкідливих речовин
"Як випливає з останніх світових досягнень в тютюновій галузі, виробники тютюнових виробів широко використовують в своєму виробництві такі речовини, як аміак, амоній і сечовину. Метою такого використання є бажання виробників тютюнових виробів використовувати дешеві низькосортні тютюн і відновлений тютюн, який виготовляється з тютюнових відходів, тютюнового пилу і інших неякісних компонентів... Як випливає з законодавства країн ЄС, в т. ч. і країн – учасниць Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, використання амонію, аміаку і сечовини в тютюновій промисловості таких країн категорично заборонено", – йдеться в пояснювальній записці до законопроекту № 9056 від 06.09.2018.

Тому використання перерахованих добавок в Україні також пропонується заборонити на законодавчому рівні.

Тютюнові кіоски та наливайки можуть стати рідкістю
Ще одним законопроектом (№9065 від 06.09.2018) пропонується заборонити на всій території України продаж алкоголю і тютюнових виробів в радіусі 200 м від всіх освітніх закладів в торгових точках площею менше 40 кв. м. Під заборону, таким чином, потрапляють не тільки всі кіоски, а й дрібні магазинчики, розташовані на перших поверхах адміністративних будівель і житлових будинків. По суті, продавати спиртне і сигарети в безпосередній близькості від навчальних закладів зможуть тільки супермаркети.

Освітніми закладами вважаються "заклади дошкільної, загальної середньої, професійної, позашкільної, спеціальної та спеціалізованої освіти всіх типів і форм власності".

Для міст з багатоповерховою забудовою, де буквально в кожному кварталі знаходиться якщо не школа, то дитячий сад, це означає мало не повне зникнення не тільки тютюнових кіосків, але і горезвісних "наливайок" (якщо, звісно, вони не перереєструються в заклади громадського харчування) .

За торгівлю спиртним і сигаретами в недозволеному місці власникам магазинів і кіосків загрожуватиме штраф в розмірі 500 тис. грн (зараз – максимум 6,8 тис. грн).

Крім того, законопроект пропонує суттєво збільшити штраф за продаж алкогольних напоїв та сигарет неповнолітнім. А також карати тих, хто купує ці товари для малолітніх.

Якщо раніше продавця могли оштрафувати на суму від 30 до ста неоподатковуваних мінімумів, тобто на 510-1700 грн, то після прийняття цього закону штраф за реалізацію недозволеної продукції дітям можуть зрости до 1-2 тис. неоподатковуваних мінімумів, тобто до 17 000-34 000 тис. грн. Для багатьох продавців це зарплата за кілька місяців. Не бажаючи втрачати такі гроші, вони, напевно, почнуть вимагати паспорти у всіх покупців юного і молодого віку.

А якщо якась "добра душа" вирішить допомогти малоліткам придбати випивку або сигарети, варто врахувати, що новий закон посилює відповідальність і для "пособників". Зараз адміністративна відповідальність передбачена тільки за споювання неповнолітніх. Порушнику "загрожує" штраф від 102 до 136 грн. Новий законопроект змінює навіть формулювання. Тепер буде вважатися, що ті, хто купує заборонені продукти для малоліток, схиляє їх таким чином до вживання спиртного та тютюну. "Придбання для особи, яка не досягла 18 років, пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів... тягне за собою накладення штрафу від 10 до 25 не оподатковуваних мінімумів доходів громадян", – йдеться в проекті закону. Тобто від 170 до 425 грн. А за неодноразове попадання на такому пособництві "добродійників" пропонується направляти на громадські роботи на кілька тижнів, а то і на місяць (на 150-240 годин). Та ще й штрафувати на 17 000-51 000 грн.

Електронні та електричні сигарети прирівняють до звичайних
А проект закону, зареєстрований під номером 9058 від 06.09.2018, ставить за мету зменшити вживання електронних і електричних сигарет "шляхом заборони їх вживання, спонсорства, реклами і стимулювання продажів". Під "забороною вживання" слід розуміти заборону на використання в громадських місцях. Там, де сьогодні заборонено розпивати спиртні напої і палити, завтра (в сенсі, після ухвалення цього закону) буде заборонено пускати дим з електронних сигарет і затягуватися електричними. Нагадаємо: заборона на демонстрацію шкідливих звичок діє в установах охорони здоров'я, освіти, культури і спорту. У громадському транспорті, на його зупинках і в підземних переходах, на вокзалах і в аеропортах. У ліфтах і таксофонах, на дитячих і спортивних майданчиках, в кафе, готелях і в органах державної влади. Також може бути заборонено використовувати електронні і електричні сигарети під час культмасових заходів.

Передбачено і низку інших обмежень для електронних і електричних сигарет. Наприклад, продавці зобов'язані будуть вимагати у молодих покупців таких виробів паспорт (як сьогодні повинні вимагати при продажу сигарет). На упаковках електронних і електричних сигарет повинні будуть з'явитися застереження МОЗ ("Куріння вбиває" та ін.) І "страшні картинки". Про шкоду електронних і електричних сигарет повинні будуть розповідати в школах.

У разі порушення цих норм продавців також передбачається карати багатотисячними штрафами. Для курців за використання електронних та електричних сигарет в недозволених місцях штрафи становитимуть від 51 грн до 425 грн. 

Переділ на тютюновому ринку: ароматизовані сигарети зникнуть, а електронні подорожчають

Ціни зростуть
Відразу кілька свіжеподаних законопроектів посилюють правила для різноманітних "альтернатив" традиційним сигаретам. Зокрема, для електронних і електричних "сигарет".

"Виробники тютюнових виробів постійно винаходять різноманітні наукові та маркетингові технології, які б дозволяли їм збільшувати рівень продажів і прибутку. Саме такими технологіями є електронні сигарети і тютюнові вироби для електричного нагрівання... Одним з нагальних питань станом на сьогодні є питання оподаткування тютюнових виробів для електричного нагрівання і електронних сигарет", – йдеться в одній з пояснювальних записок.

Автори пропонують прирівняти "альтернативні" тютюнові вироби до "традиційних" і, відповідно, обкладати їх акцизним податком за такими ж ставками, як і звичайні сигарети. "Щоб уникнути колосальних втрат і забезпечення належного наповнення державного бюджету України", пояснюють вони.

"Така ситуація обумовлюється невпинним зростанням попиту на тютюнові вироби для електричного нагрівання і никотиновмісні рідини для електронних сигарет... Частка тютюнових виробів для електричного нагрівання 2019 року досягне не менше 30% всього українського ринку тютюнових виробів, а ніша споживачів електронних сигарет становитиме 10%" , – стверджують автори законопроекту.

За їхніми розрахунками, в разі ухвалення закону додаткові надходження до держбюджету становитимуть не менше 4,5 млрд грн на рік.

Акцизним податком планується обкласти електричні та електронні "сигарети" і никотиновмісні рідини для електронних сигарет. Як результат – ці товари відразу подорожчають і продовжать дорожчати пропорційно з сигаретами.

Нагадаємо, в Україні заплановано семирічне поетапне підвищення акцизів на тютюнові вироби до рівня європейських. 2017 року мінімальний акциз становив 8,9 грн з однієї пачки. До кінця 2018 року його планувалося довести до 15,46 грн. А в підсумку акциз повинен становити 90 євро за 1000 сигарет, або трохи менше 2 євро за пачку.

Інший законопроект (9057 від 06.09.2018) передбачає поетапне збільшення паралельно акцизам ще і адвалорної ставки (торгової надбавки). Автори законопроекту звертають увагу, що в Європі адвалорні ставки зростають одночасно з акцизами, тоді як в Україні – лише акцизи, а адвалорна ставка становить незмінно 12%.

І, нарешті, третій "податковий" законопроект, що стосується тютюнових виробів, пропонує обкласти електричні сигарети ще і митом. За 1000 таких сигарет доведеться платити 8 євро ввізного мита, за сигари – 15% від їх вартості, рідини для електронних сигарет – 10% вартості.

Цікаво, що крім завдань з наповнення бюджету і збереження здоров'я нації "податкові" законопроекти, що стосуються тютюнових виробів, вказують і інші цілі. Зокрема, стимулювання виробництва різних тютюнових виробів в Україні (в т. ч. електронних і електричних), захист національного виробника від конкуренції, створення нових робочих місць тощо.

Складно порахувати, якими виявляться ціни на тютюнові вироби в разі реалізації всіх запропонованих ініціатив. Але аж ніяк не меншими, ніж в Європі. В Австрії, наприклад, автомат з продажу сигарет видасть покупцеві будь-який сорт за 5 євро. У Великій Британії в магазинах пачка сигарет, незалежно від марки, коштує 10 фунтів стерлінгів (близько 350 грн). 

ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.